A bőrruha téliesítése
Fekete Béla, azaz ahogy a legtöbben ismerik "Cölöp" a 70-es évek óta foglalkozik motoros bőrruhákkal. Most nagyobbik fia, Robi osztja meg velünk tapasztalatait.
Sajnos itt a hideg és vele együtt a nemszeretem idő. Ilyenkor a legtöbben letesszük kedvenc járművünket, és epekedve várjuk az első tavaszi napsugarakat. A motorok téliesítésénél nagyjából mindenki tudja, hogy mit kell tenni. Azt viszont már kevesebben tudják, hogy a ruhákat is le kell ápolni a szezon végén, feltéve, ha még használni akarjuk tavasszal. Persze most elsősorban a bőrruhákról beszélek. A goretex gúnyákat csak az előírt módon ki kell mosni és füst. A bőrnél lényegesen más a helyzet. Lássuk!
Tisztítás
1. Először a bogár-gyűjteményt kell eltávolítani, nedves mosószeres szivaccsal (fent). De egyszerre csak kis területet gyaszatoljunk, nem szabad hagyni, hogy beszívja a nedvességet, ezért, rögtön ahogy letakarítottunk egy kis részt, le kell törölni egy száraz törölközővel (lent). Ez a művelet akár több óra hosszáig is eltarthat, de megéri a fáradságot, mert egyrészt szép tiszta lesz a ruha, másrészt viszont fel lehet mérni a sérüléseket (szakadás, kopás, varrás-feslés). Ezekről kicsit később. 
2. Miután lesúroltuk a ruhát, egy rongy segítségével vékonyan kenjük be méhviaszos bőrápolóval. Ez azért kell, mert hiába töröltük le a bőrt, a mosószeres víz kiszárítja a ruhát. A bőrápoló pedig impregnálja azt. Vagyis a következő szezonban nehezebben tapadnak rá a bogarak, és könnyebb letakarítani őket. 
3. A ruha bélése keményebb dió. Ha szerencséd van és kicipzározható a bélésed, csak simán be kell dobni a mosógépbe és kész. Ha nem kivehető a bélés és már elviselhetetlen a szaga, akkor szakemberhez kell fordulni. A tradicionális és elmaradhatatlan „előtte-utána” képpár. Elég beszédes.
4. Ha ezekkel megvagyunk nincs más dolgunk, mint hogy szépen vállfára tegyük a ruhát, és felakasszuk az első napsütéses időig. Fontos hogy erős vállfára akasszuk a gúnyát, és hogy úgy lógjon, hogy ne törjön meg sehol.
Mi a helyzet a sérülésekkel?
Most jön az, hogy mit tegyünk, ha sérülést találtunk a ruhán. Mert időnként előfordul, hogy menet közben akaratunk ellenére leszállunk a motorról,  és az aszfalt nem tesz jót se a motornak, se az embernek, pláne nem a ruhának. Egy biztos: mindenféleképpen szakemberhez kell fordulni. Ilyenkor kalkulálni kell, és számba kell venni a lehetőségeket. Ha túl nagy a sérülés és megtehetjük, bemegyünk egy márkaboltba és leakasztunk a fogasról egy zsír újat. De ugye ez sem olyan egyszerű, mert alig akad olyan ember, akinek mindenhol tökéletesen passzol a ruha. Fontos hogy az összes protektor tökéletesen a helyén legyen, mert ha el tud csúszkálni egy eséskor, az ízületeid fogják bánni a dolgot. De az is fontos, hogy egy rövid féktáv közben ne azzal legyünk elfoglalva, hogy itt vagy ott nyom a ruha. Mi a megoldás? Olyan gúnyát kell választani, aminek a válla tökéletesen passzol rád, és a többit már egy szakember megoldja és teljes mértékben rád alakítja. Tisztára mint a MotoGP! Menőknek azért ez már valami nem? Ráadásul ilyenkor a holtszezonban teli vannak a márkakereskedők az előző évi beragadt modellekkel, amitől a boltos szabadulni akar év végi akció formájában, hisz már érkeznek az új modellek.
Viszont ha nincs megfelelő mennyiségű készpénzed, hogy új ruhát vegyél, kapd a honod alá a ruhadarabot, vagy ami maradt belőle és ismét csak szakemberhez kell fordulnod. És hogy hol találsz ilyen csoda tévőt? Bújnod kell az újságok hirdetéseit, vagy keresd föl valamelyik márkaképviseletet, ahol biztosan tudnak tanácsot adni.
A mi tippünk – Fekete Béla vagyis Cölöp
Mikor sok évvel ezelőtt először hallottam Cölöpről, a mondák alapján egy szigorú tekintetű, nagydarab, inkább harangöntő arcot képzeltem magam elé. Aztán mikor először betoppantam hozzájuk, meglepett, hogy milyen barátságos, mosolygós, haverkodós figura is ő valójában. Persze ez önmagában kevés lenne ahhoz, hogy ide hordjam a bőrruháimat, de már az első munkája azonnal meggyőzött arról, hogy igazi hozzáértő szakember. Cölöp gyorsaságizott és motokrosszozott is. Előbbihez sosem volt időben kész a bőrruhája, mert a részeges szabó mester akihez vitte sokszor az üveg nyakát szorongatta a tű helyett. Cölöp kis idő múltán berágott, és inkább a saját kezébe vette a dolgot. Szépen kitanulta a mesterséget és saját magának készítette el a ruhákat. Onnantól kezdve állandóan szivatták a depóban a cimborák, hogy ő a „lakkhuszár” merthogy ettől kezdve mindig szép volt a ruhája. (Itt 1972-ben járunk.) Persze elkezdték fűzögetni, hogy csinálja már meg az ő ruháikat is, a gond csak az volt, hogy a munka minőségét látva egyre többen jöttek, így a végén megint ő lett a legszakadtabb a depóban, mert a saját ruhájára már nem volt ideje. 1975-ben Ceglédre költözött, de oda is utána mennek mind a mai napig. Például mi is.
Ha bőrruha javításról van szó, hívjátok nyugodtan a 06 20 337-2355-ös számon.
Dr. Bike csapat
Akad még egy alternatíva. Használt ruhát is vásárolhatsz. Ilyet megint csak hirdetésekben találsz, vagy sorra járod a versenyzőket, hátha van valamelyiknek eladó szponzor rucija. Persze itt is fenn áll a veszély, hogy nem fog tökéletesen passzolni rád. Ráadásul teli van mindenféle logóval, matricával, esetleg, névvel, rajtszámmal. Ha türelmes vagy és van kézügyességed ezeket egy egyszerű körömollóval, el tudod távolítani a cérnák elvágásával. Arra viszont nagyon kell figyelni, hogy ha a felvarrón átmegy egy másik varrás, ami esetleg egy protektor tartó zacskót rögzít azt semmiképp ne vágd el! Ilyen varrásokat találsz a ruha alkarján, mellén a cipzárnál, valamint a púpnál. Ha nagyon zavar a felirat és mindenféleképpen el akarod távolítani, ismét csak marad a mesterember, ugyanez vonatkozik azokra is, akik feliratozni akarják a ruhájukat.
Van viszont egy ősi módszer arra az esetre, ha csak egy kicsit szűk a ruha. Nem kell átszabatni, hanem mikor szép meleg az idő, felveszed a ruhát és beállsz vele a zuhany alá. Felpattansz a bringádra, és addig húzod a gázt, amíg meg nem szárad. A lényeg, hogy rajtad száradjon meg a ruha abban a pozícióban, amiben a motoron ülsz. A motorozás után vékonyan kend be bőrápolóval, így nagyon süti lesz a ruha.
Egy biztos, a ruha amit viselsz a testi épségedért felelős, és ha a javításáról van szó csak első osztályú munkát szabad elfogadni, mert a bőrödre megy a játék. Remélem, tudtam segíteni nektek. Vigyázzatok magatokra! |